Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışında Diploma & Sertifika Programları

İngiltere’de sertifika ve diploma programlarını Lisans eğitimi öncesi ve lisans eğitimi sonrası alınan programlar olarak ikiye ayırmakta fayda vardır. Bu programlar genelde belli başlı konularda olmakta ve her alan için bulunmamaktadır. Örneğin İşletme, Hukuk, Turizm gibi alanlarda sertifika programları olmakla birlikte, Mühendislik, Mimarlık gibi daha teknik konularda diploma veya sertifika programları bulmak pek mümkün olmamaktadır.
Her ne kadar aşağıda program içeriği, amacı ve özelliklerini açıklamaya çalışsak da bunlar tamamen bire bir kişiye özel olarak ele alınması gereken programlardır. İsimler bazen istediklerinizi vermiyor gibi görünse de içerik olarak çoğu zaman istenileni hatta fazlasını vermektedir. Bu programlara katılabilmek için okulların belirlediği İngilizce yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir.

Örneğin, Pre-Intermediate seviyede İngilizce dil seviyesine sahip bir üniversite öğrencisi, ilk bakışta 9 aylık İngilizce ile iyi bir dil seviyesine sahip olacağını düşünülebilir ve bu doğrudur da. Fakat daha iyisine de sahip olunabilir. Bu öğrenci 3 ay yoğun İngilizce eğitimi alıp ardından 3 veya 6 aylık sertifika programına gittiğinde sahip olacağı İngilizce düzeyi, bilgisi, sertifika ve imkanları normal bir İngilizce kursundan daha fazla olabilir. Fiyat olarak da çok fazla fark ödemek zorunda kalmaz.

Dolayısıyla bu tarz yurtdışı eğitimler düşünüldüğünde her zaman bu işlere hakim, dürüst, güvenilir ve sizi doğru yönlendirecek danışmanlardan hizmet almakta fayda vardır.

Bu programlar genelde çeşitli amaçlara sahip öğrencilerden talep görmektedir;
Bir üniversite bölümünü bitirmiş, fakat farklı bir disiplinde eğitime veya mesleki yeterliliğe sahip olmak isteyen veya üniversite eğitimi almamış ve belirli bir tecrübeye sahip olmuş öğrencilerin kısa veya uzun dönem programlara katılıp tecrübelerini teori ve güncel bilgiyle zenginleştirerek daha iyi işlerde çalışma imkanına sahip olmak isteyen öğrenciler tarafından talep edilmektedir.

Bu programlar, eğitim sürelerine ve içeriklerine göre farklılıklar da göstermektedirler.
Bu programları üniversiteler ve kolejler vermektedirler. Program içerikleri çoğunlukla:

• İşletme, Pazarlama, Halkla İlişkiler, İnsan Kaynakları
• Turizm
• Denizcilik
• Hukuk
• Medya alanlarında olmaktadır.


Lisans Öncesi Eğitim Programları;
Certificate

Kısa süreli 3 aylık program olup orta seviyede İngilizce ile girilebilmektedir. Program içerikleri zengin olup kısa sürede belirli bir tecrübeye sahip olmak için ideal programlardır. Genelde İngilizce yeterlilik düzeyi olarak, IELTS 4.5 ve üzeri istenmektedir.

Higher Certificate

Eğitim süresi 6 ay olup en az Intermediate (orta) seviyede İngilizce dil seviyesine sahip öğrenciler için hem mesleki anlamda hem İngilizcelerinin gelişmesi anlamında çok faydalı programlardır. Bu programı bitirenler bazı okullarda 3 ay daha devam ettikleri takdirde diploma almaktadırlar. Genelde İngilizce yeterlilik düzeyi olarak IELTS 5.0 ve üzeri limit istenmektedir.

Diploma

9 aylık programlar olup mesleki eğitim almak isteyen öğrenciler için ideal programlardır. Bu programlarda hem İngilizce seviyesi gelişmekte hem de mesleki bilgi edinilmektedir. Genelde minimum İngilizce yeterlilik düzeyi olarak, IELTS 5.0 ve üzeri seviyede istenmektedir.

Lisans Sonrası Eğitim Programları;
PG Certificate

PG Diplomanın bir alt programı olup genelde 6 aylık kurslar olarak adlandırılır. Bu programa mesleki tecrübesi ve bilgisi az veya hemen hemen hiç olmayan fakat İngilizce seviyesi en az orta düzeyde olan öğrenciler katılım sağlayabilmektedir.

PG Diploma

Bu programların süreleri 1 akademik yıl, yani 9 ay olup, genelde her yılın Eylül ve Ocak aylarıNda başlamaktadır. Bu programa katılmak için üniversite mezunu olmak veya ilgili alanda en az 2 yıl ve üzeri çalışmış olmak veya iyi dereceyle PG Certificate programını geçmiş olmak gerekir. Bu bölüm sonrası Master yapılabilmektedir. Bazı üniversitelerde Master programlarına katılıp tez vermeden ayrılan öğrenciler de bu diplomayı almaktadırlar. İngilizce seviyesi olarak da okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte her bir alanda (Reading, Writing, Listening, Speaking) IELTS skorunun 5.5’in altında olmamalıdır.

Not: İngilizce yeterlilik düzeyleri okuldan okula farklılık gösterdiğinden dolayı, istenilen seviyeyi öğrenmek için ofisimizle iletişime geçmenizde fayda vardır.
Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için ÜCRETSİZ danışmanlığımıza başvurmanız hem sizlerin hem de çocuklarınızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir.