Arayın Randevu Alın: İstanbul 0216 550 12 13 & Ankara 0312 426 26 83
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
Atec Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışında Hazırlık ve Pre-Master Eğitimi

University Foundation Programme

Üniversitelerin lisans eğitiminden önce verdikleri bir programdır. Türkiye’deki karşılığı “Hazırlık yılı” olarak bilinse de içeriği çok farklıdır. Ülkemizde olduğu gibi sadece İngilizce becerilerinin verildiği bir program değildir. Foundation Programının %70’i lisans alanında okunacak bölümle ilgili akademik bilgileri kapsarken; %30’u İngilizce ve çalışma becerileri derslerinden oluşur. Kısacası, Foundation, İngilizce değil branş ağırlıklı bir eğitimdir.

Foundation programının süresi bir yıl olup Eylül ve Ocak olmak üzere yılda iki farklı başlama tarihine sahiptir. Bazı hazırlık programları ender de olsa Mayıs ayında da başlayabilmektedir ancak dediğimiz gibi bu çok nadirdir. Eylül veya Ocak ayında başlansa da öğrenciyi her halükarda Ekim ayında başlayacak üniversite eğitimine yerleştirmeyi hedefler.

Bu program, üniversitelerin kampüslerinde verildiği gibi bağımsız kuruluşlarca da verilebilir. Üniversitelerin çoğu kendi Foundation programında okuyan öğrencilere (koşullarını yerine getirdiği takdirde) lisans 1. sınıfta bir yer ayırır. Öğrenci bu yıl sonucunda memnun kalmazsa farklı bir üniversitenin farklı bir bölümüne yönlendirilebilir. Ancak, aynı üniversitenin alakalı bölümünde kalması kendisi için en garantili yoldur.
Bir senelik Foundation, öğrencilerin okuyacakları üniversiteyi ve bölümü tanımaları açısından da önem taşır. Daha önce belirtildiği gibi çoğu kampus içerisinde yer alan binalarda eğitimler verilir. Bu programa devam eden öğrenciler, üniversitede okuyan diğer öğrencilerle aynı statüde sayılırlar, okulun sunduğu imkanlardan yararlanma hakkına sahiptirler.


Diploma Programme
Diploma programı, aslında isminin tam karşılığı olmamakla birlikte üniversitenin 1. senesi için gerekli akademik koşulları karşılayamayan ancak Foundation yılı için akademik olarak fazla iyi olan öğrencilere sunulan programdır. Üniversitelerin ilk yılına denk bir eğitim seçeneğidir. Diploma programlarını bitiren öğrenciler gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde, doğrudan 2. sınıfa geçerek lisans öğrenimlerine devam ederler.

Diploma Programının içeriğinde üniversitede verilen 1.sınıf dersleri yanı sıra, çalışma becerileri ve İngilizce bilgisi takviye amaçlı öğrencilere verilmektedir.

Diploma seçenekleri çok çeşitli olduğu halde en çok rağbet gören bölümler “Diploma in Business Management” ve “Diploma in Marketing”dir.

Bu programın amacı öğrencinin bir yıl hazırlıkta zaman kaybetmesinin yerine lisans birinci sınıf eğitimini uluslar arası öğrencilerle birlikte daha sıcak bir ortamda ve eğitmenlerin öğrencilere daha yoğun bir eğitim sunma avantajlarını sağlamak üzere yapılandırılmış ve tamamen üniversite tarafından onaylanmış programlardır.

Graduate Diploma (Pre – Masters)
Graduate Diploma veya Pre –Master’s programı, İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen ancak gerekli koşulları sağlayamayan öğrenciler için bir nevi hazırlık programıdır.

Program kapsamında İngilizce yetenekleri, çalışma becerileri ve seçilen alana göre akademik bilgiler verilir. Bir yüksek lisans programı öncesi öğrencinin eksiklerini saptar ve onları kapatmaya çalışır. Ayrıca üniversitedeki eğitiminde yararlı olabilecek araştırma teknikleri, sunum yapma, not alma, makale yazma gibi bir takım becerileri kazandırır.

Kimi üniversitelerde öğrencinin İngilizce seviyesine göre, kaç dönemlik eğitim göreceği belirlenir(3-6-9 ay) fakat kimi üniversitelerde de sadece 9 aylık akademik eğitim olarak sunulur ki bunlar genelde ” rank”leri (sıralamaları) oldukça yüksek üniversitelerdir. Bu programlara kabul koşulları yine öğrencinin akademik başarısının yanı sıra İngilizce yeterlilik olarak da minimum IELTS 5.5 veya TOEFL 70 ve üzeri olarak değerlendirilmektedir.

Pre-Master’s alımları Eylül, Ocak ve Haziran aylarında yapılırken, bazı okullar Nisan ayında da öğrenci kabul etmektedir. Program süreleri ve kabullerinin tamamen kişiye özel irdelenmesi gerekir, verdiğimiz tüm bilgiler geneldir.

Pre – Sessional English
İngilizcesi belirli oranda yeterli olmayan lisans veya yüksek lisans programına başlayacak olan öğrencilere yaz aylarında verilen özel ve yoğun İngilizce kurslarıdır. Pre-Sessional programına kabul alan öğrencilerin eğitimleri süresince çeşitli ödev ve testlerle seviyeleri ölçülüp yeterli görülenlere kabul aldıkları programa kurs sonunda sınavsız geçme hakkı sağlar.

Pre – Sessional kursu üniversite tarafından kampüsün içinde verilir. Bu yönüyle de okuyacağı üniversiteyi ve şehri daha yakından tanımak ve bu arada da İngilizcesini akademik açıdan mükemmel hale getirmek isteyen öğrenciler için oldukça uygundur.

Pre – Sessional programına kayıt olmak için öncelikle gidilecek üniversiteden bir kabul almış olmak gerekmektedir (İngilizce koşullu). Program sonunda farklı bir üniversiteye geçiş düşünülüyorsa muhakkak zamanında IELTS veya TOEFL sınavına girmek gerekmektedir, başka bir üniversite öğrencinin gittiği Pre-Sessional kursunu kabul etmemektedir, bu kurslar sadece verilen üniversitelerde geçerlidir.

Bu kursa ne kadar süre devam edileceği öğrencinin İngilizce seviyesine bağlıdır. Öğrencinin İngilizcesi ne kadar iyiyse kursa devam edeceği süre o kadar azalır. Genellikle, IELTS notu 5.5 (TOEFL IBT 75) ve dengi olan öğrenciler Pre – Sessional kursuna kabul edilirken 10 haftalık bir program yeterlidir. IELTS notu 6.0 (TOEFL IBT 84) olan öğrencilere ise 5 haftalık bir Pre – Sessional yeterli olmaktadır.

Daha detaylı bilgi için bizimle irtibata geçmenizde fayda vardır.