IVY League Üniversiteleri Nedir, Nasıl Girilir?

Amerika’nın en iyi üniversitelerinden bazılarının oluşturduğu birliktir. Amerikalı ya da yabancı öğrencilerin en çok eğitim almak istedikleri üniversitelerdendirler. Amerika’nın New England bölgesindeki 8 seçkin üniversite, vakti zamanında aralarında spor karşılaşmaları yaparken Ivy yani Sarmaşık Ligi kurmuşlar. Tamamı özel olan üniversiteler zamanla spor ilişkilerini daha öteye fikriyata taşımışlar ve pek çok konuda birlikte hareket etmeyi uygun görmüşler.

8 tane Ivy ligi okulu vardır bunlar; Columbia, Harvard, Brown, Princeton, Yale, Cornell, UPenn (University of Pennsylvania) ve Dartmoıuth College şeklindedir.

Amerika’da üniversiteler ders notlarınıza, ders dışı etkinliklerinize ve SAT sınav sonuçlarınıza bakar. Genel bir bilgi almak için aşağıda SAT sınav sonuçları göre hangi okulların ne istediğini bulabilirsiniz.

1. Columbia University – Ortalama SAT puanı 1530 ya da üstünü ister

2. Harvard University – Ortalama SAT puanı 1540 ya da üstünü ister

3. Brown University – Ortalama SAT puanı 1500 ya da üstünü ister

4. Princeton University – Ortalama SAT puanı 1520 ya da üstünü ister

5. Yale University – Ortalama SAT puanı 1540 ya da üstünü ister

6. Cornell University – Ortalama SAT puanı 1480 ya da üstünü ister

7. University of Pennsylvania – Ortalama SAT puanı 1510 ya da üstünü ister

8. Dartmouth College – Ortalama SAT puanı 1500 ya da üstünü ister

Yukarıdaki bilgi size bir ölçü olabilir. SAT sınavı sonucunuz daha yüksek olursa girme şansınız daha yükselebilir. Ancak okulların sadece SAT sınav sonuçlarına baktığını sanmayın. Not ortalamalarınız (GPA), SAT ya da ACT sınav sonuçları, öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları, ders dışı etkinlikleri ve gönüllü çalışmalarınız ile birlikte değerlendirmeye alınırsınız..

Elbette yazmanız gereken essay (niyet mektubu) en az notlarınız kadar etkili olmalıdır. Almak istediğiniz eğitim konusunu ve eğitiminiz sonrasındaki planlarınızı ne kadar etkili aktarabilirsiniz bu mektubu okuyan kayıt kişisini o kadar etkileyebilirsiniz. Yazmış olduğu mektup sayesinde kabul edilen yüzlerce öğrenci vardır. Sağda solda örnek mektup aramayın, en güzelini siz zaten yazacaksınız.

Sözü geçmişken aranızdan bazıları SAT sınavının ne olduğunu duymamış olabilir. Buna da kısaca değinelim. Amerika’da lise bitiren öğrencilerin girdiği üniversite giriş sınavıdır. Bizdeki TYT sınavının karşılığı olabilir. Sınav sözel ve sayısal kısımdan oluşur ve sizin bilgi seviyenizi gösterir. Amerikan üniversiteleri yabancı öğrencilerin aldıkları eğitimin seviyesini tek tek bilmediklerinden SAT sınavını bir kriter olarak değerlendirmeyi tercih eder. Günümüzde sadece Amerikan üniversiteleri değil, dünyanın pek çok üniversitesi de SAT sınav sonucunu bir ölçü olarak kabul edebilir. Bu sınavdan yukarıda ki bahsi geçen notları almak mümkündür ancak çok iyi bir İngilizce bilgisine ve genel kültüre sahip olmanız gerekir. Bazı öğrenciler İngilizcesinin örneğin TOEFL sınavına göre 100, ya da IELTS sınavına göre 7.5 olduğu için yüksek bir SAT sonucu alabileceğini düşünürler. Ancak bu düşünce yanlıştır bu iki sınav yabancıların İngilizcelerinin ne seviyede olduğunu gösterir ama dikkat ettiyseniz SAT sınavı zaten anadili İngilizce olan öğrencilerin girdiği bir sınavdır.

Umarım bu bilgi size bir fikir vermiştir. Siz de danışmanlığımızı alıp, kazanan öğrencilerden olmak isterseniz bizimle temasa geçmenizi öneririz.