Trinity College Dublin’den İki Yeni Master Programı

I. Queen Elizabeth’in öncülüğünde kurulan ve İrlanda’nın en iyi üniversitesi olan Trinity College Dublin, MSc in Energy Science ve M.Phil in International History olmak üzere 2018 yılında iki yeni  master programını faaliyete geçiriyor. Peki bu programların içeriklerinde neler yer alıyor?

MSc Energy Science

Öncelikle MSc in Energy Science ile başlayacak olursak, program;  fizik, kimya, jeoloji, mühendislik ve ticaret alanlarından yararlanarak enerjinin üretimi ve kullanımı ile ilgili tüm temel yönleri kapsıyor.

Bir yıl süren program altı ders modülünden oluşuyor ki bunlar, bir “Enerji Bilimcisi” olabilmek için gerekli temel fizik, kimya ve mühendisliğin yanı sıra ekonomi ve hükümet politikasının temel yönleriyle kesişen bir başlangıç modülünün etrafında yapılanıyor. Daha sonra ise öğrenciler beş özel teknik odaklı ana modülele geçiyor. Bunlar;

Conventional Energy Sources & Technologies

Electric Power Generation and Distribution

Sustainable Energy Sources & Technologies I & II

Managing the impact of Energy Utilisation

Eyül ve nisan ayları arasında tüm bu modüllerin tamamlanıp incelenmesinin ardından öğrenciler, 15 hafta sürecek (Mayıs-Ağustos) bir araştırma projesi üzerinde önde gelen bir laboratuvarda ya da ilgili endüstride çalışarak eğitimlerini tamamlıyor.

MSc in Energy Science 2

Trinity College Dublin’in 2018 eylül ayında başlatacağı bir diğer lisansüstü program ise M. Phil in International History…

Bu program ise öğrencileri tarih konusunda uluslararası ve karşılaştırmalı yaklaşımlarla eğiterek; aynı zamanda onlara diğer yabancı diller, farklı kültür ve topluluklar hakkında da öğrenim görme şansı sunuyor.

M.Phil in International History; dünyaya yön vermiş akımları/ fikirleri, insanları, gündemde her daim yerini koruyan emperyalizm, globalizm, mülteci gibi meseleleri ya da uluslararası savaşların/ çatışmaların tarihsel geçmişlerini, güvenlik sorunlarını irdeleterek, öğrencilere derinlemesine bir bakış açısı kazandırıyor. Özellikle medya, gazetecilik ya da politika gibi alanlarda kariyer isteyenler için hayli etkili olacak bir bölüm olarak görülüyor.

M.Phil in International History program eğitim süresi bir yıldır.

Bölümler hakkında daha fazla detaylı bilgi, başvuru gereklilikleri ve diğer süreçler için ATEC ofisleri ile iletişime geçebilirsiniz.